Pomidory malinowe – pyszne pomidory do kanapek

Pomidory malinowe cieszą się sporą popularnością zarówno w naszym kraju jak i za granicą. Odznacza je wyjątkowy smak i aromat. Odmiany malinowe proponowane są przez wiele firm nasiennych jako uzupełnienie grządki. Zróżnicowane odmiany pomidorów charakteryzuje różnorodny smak, może się przez to rodzić pytanie o to, którą z odmian wybrać, która z nich jest dobra na przetwory, a która na kanapki?

Występuje około 7 tysięcy różnych odmian pomidorów. Nawet sami sprzedawcy nie znają wszystkich. Najpopularniejsza jest tak zwana odmiana krajowa, która daje średniej wielkości pomidory, z regularnym okrągłym kształtem. Pomidory malinowe stanowią grupę popularnych odmian, które posiadają niską wartość przechowalniczą i słabą odporność na transport, dlatego uprawia się je jedynie w uprawie amatorskiej. Owoce pomidorów malinowych są dość duże, mają soczysty miąższ o słodkim smaku i cienką skórkę. Inne odmiany zaliczane do odmian malinowych to między innymi Adonis odmiana wczesna, która posiada silny wzrost oraz duże owoce z małą podatnością na popękania. Kolejną odmianę stanowi bawole serce, które daje ogromne podłużne owoce wrażliwe na pękanie i wahania temperatury. Średniowczesną odmianę stanowi faworyt z dużymi, kulistymi owocami. Odmiana ta jest polecana do uprawy na dwa pędy. Warto wspomnieć także o uprawie maliniak z karłowatymi owocami, ma sztywne łodygi i nie wymaga podpór, wykształca kuliste owoce.

Kolejną z odmian jest malinowy warszawski, ze średnim terminem dojrzewania i dużymi owocami. Pomidory malinowe uprawia się w Polsce tylko z rozsady. Termin ich wysiewu uzależniony jest od panujących warunków atmosferycznych, nie lubią one spadków temperatury poniżej 2 stopni. Do gruntu powinny zostać przeniesione od 50 do 60 dni po siewie. Temperatura, która sprzyja ich sadzeniu zazwyczaj panuje w drugiej połowie maja. Czasami na początku czerwca, uzależnione jest to od otoczenia. Lepiej siać je pod koniec marca i na początku kwietnia. Z racji tego, że są podatne na pękanie lepiej je hodować w szklarniach i tunelach. Jeśli w planie mamy przeniesienie sadzenie pod osłony, a nie do gruntu to możemy siać je na przełomie lutego i marca.